בדיקת זכאות לניסיון

סוכרת

כיצד מחקרים קליניים משתלבים בטיפול בסוכרת סוג 1 וסוג 2?
אנדוקרינולוגיה

מעל 400 אלף ישראלים חולים בסוכרת, מתוכם הרוב המכריע חולה בסוכרת סוג 2. בין אם מדובר בסוכרת נעורים, במצב טרום-סוכרתי או בסוכרת מתקדמת על שלל סיבוכיה, עולם הרפואה ממשיך לחפש דרכים יעילות יותר לאבחון, לטיפול ולניהול של אחת המחלות הכרוניות השכיחות בעולם בעזרתם של ניסויים קליניים.

סוכר הוא אחד מאבני הבניין החשובות ביותר בגופנו. רמות נמוכות מדי של סוכר (היפוגליקמיה) יכולות להוביל לפרכוסים ולסכנת חיים. מנגד, רמות גבוהות מדי של סוכר (היפרגליקמיה) גורמות לסיבוכים ארוכי-טווח עם פגיעה באיברים שונים.

יש צורך בבקרה קפדנית כדי לשמור על איזון הסוכר בגוף. על הבקרה הזו אחראי הורמון בשם אינסולין, המופרש מהלבלב בתגובה לרמות סוכר גבוהות מדי, למשל מיד אחרי ארוחה. לצד זאת, הורמונים אחרים כמו גלוקגון, מהווים את הבקרה הנגדית כדי להעלות את רמת הסוכר במצבים אחרים.

מחלת הסוכרת מאופיינת בקושי לאזן את רמות הסוכר הגבוהות (איזון גליקמי) בגוף בגלל הפרעות הקשורות באינסולין. סוכרת מסוג 1, שנקראת גם סוכרת נעורים, היא מחלה אוטואימונית בה הגוף תוקף את תאי הלבלב שמפרישים את האינסולין, ובכך מונע את הפרשת ההורמון.

סוכרת מסוג 2, בה לוקים 90% מחולי הסוכרת, נגרמת בגלל תנגודת של איברי הגוף להשפעת האינסולין, כך שרמות הסוכר הגבוהות נשארות זמן ארוך יותר בדם. כיום מוכרים גם סוגים נוספים של סוכרת שנגרמים בגלל השפעות אחרות.

שני סוגי הסוכרת הם למעשה מחלה כרונית, הדורשת טיפול לכל החיים. חלק מהמטופלים נדרשים לניטור של רמות הסוכר (הגלוקוז) בדמם; אחרים, הזקוקים לטיפול באינסולין, מחוברים למשאבה תת-עורית קבועה. כל אלה נועדו להשיג איזון גליקמי מיטבי, מטרה לא פשוטה בפני עצמה.

חולים שסובלים מרמות סוכר גבוהות לאורך זמן נמצאים בסיכון מוגבר לסיבוכים ארוכי טווח, בהם פגיעה בתפקוד הכליות, פגיעות בעצבים הקטנים עם סיכון מוגבר לפציעה, ופגיעה ברשתית עד כדי עיוורון. רמות סוכר גבוהות פוגעת גם בדפנות כלי הדם, מקשות על ההחלמה מניתוחים ומעלות את הסיכון לתחלואה לבבית.

1. כמה עובדות

קיימת עליה בשכיחות של סוכרת – מסוג 1 ומסוג 2 גם יחד.

״סוכרת נעורים״ יכולה להופיע גם בגילאים מאוחרים יותר, ואינה
קשורה בהכרח לאורחות חיים.

קיימת נטייה תורשתית לסוכרת
מסוג 1. אם ההורים שלך בעלי
גורמי סיכון לסוכרת מסוג 1,
ייתכן כי את/ה בסיכון מוגבר
ללקות בה.

 

חלק מגורמי הסיכון להתפתחות
סוכרת מסוג 2 ניתנים לשינוי,
כמו פעילות גופנית ותזונה.

כאשר סוכרת מלווה גם ביתר לחץ דם וברמות גבוהות של שומנים
בדם, מדובר בהפרעה בריאותית
בשם התסמונת המטבולית.

סוכרת מסוג 1 ו-2 הם למעשה מחלה כרונית, הדורשת טיפול לכל החיים – בדוק את אפשרויות הטיפול שלך כאן.

2. אבחנה

האבחנה של סוכרת יכולה להתבסס על מספר בדיקות דם אשר לרוב נעשות בשגרה. רמות סוכר גבוהות – בצום או במהלך היום – יכולות להעיד על מצב טרום-סוכרתי או על מחלת הסוכרת עצמה, כתלות בערכי הסוכר
שנמדדים.

מדד חשוב נוסף שמשמש לא רק לאבחנה של סוכרת אלא גם למעקב אחר האיזון הגליקמי, הוא ההמוגלובין המסוכרר, שמוכר גם כ-HbA1c. רמות סוכר גבוהות בדם לאורך זמן ״נדבקות״ להמוגלובין, שנמצא בכדוריות האדומות שלנו. כיוון שכדוריות הדם מתחלפות כל כמה חודשים, ההמוגלובין המסוכרר נשאר זמן רב בדם ועל כן מדד HbA1c יכול להעיד על איכות האיזון הגליקמי המתמשך – לרוב על פני של 3 חודשים. לכן הוא משמש גם למעקב
טיפולי.

מעקב אחר חולי סוכרת פעמים רבות כולל צוות רב-תחומי כגון דיאטנית, אנדוקרינולוג/ת ורופא/ת משפחה. בין היתר מומלץ לחולי סוכרת גם לעבור בדיקות תקופתיות אחר תפקודי כליה, וזאת לצד בדיקת רשתית אצל רופא/ת עיניים. בדיקת כפות הרגליים לפצעים ולפגיעה תחושתית מומלצת גם היא.

3. הטיפולים הקיימים

יתרונות וחסרונות

סוכרת סוג 1

הטיפול המוכר ביותר לסוכרת הוא אינסולין – הורמון חליפי שניתן בהזרקות תת-עוריות. אינסולין הוא הטיפול העיקרי בסוכרת מסוג 1, שם המחסור בהורמון הוא הבסיס למחלה. חלק מחולי סוכרת מסוג 2 נזקקים גם הם לטיפול
באינסולין בשלבים מאוחרים יותר של המחלה.

התאמת סוג האינסולין ומינוניו מתבצעת בהדרגה ודורשת מעקב מתמיד אחר רמות הגלוקוז. רמות נמוכות מדי ימנעו איזון מיטבי; רמות גבוהות מדי עלולות להוביל לנפילה חדה ומסוכנת ברמות הסוכר.

נפוץ שהטיפול משלב אינסולין ארוך-טווח כגון טרגלודק® (TREGLUDEC) ברמה נמוכה לאורך כל שעות היממה, לצד אינסולין קצר-טווח כגון אפידרה® (Apidra) 3 פעמים ביום לאחר כל ארוחה. משטר טיפול זה אמור לחקות את הפרשת האינסולין הטבעית של הלבלב. כדי להימנע מהזרקות תכופות, חלק מהמטופלים מעדיפים להיעזר במשאבה תת-עורית קבועה שמזריקה את האינסולין לפי ערכים מוגדרים מראש במהלך היממה.

סוכרת סוג 2

עבור סוכרת מסוג 2 קיימים שלל טיפולים תרופתיים שונים. לכל תרופה קיימים יתרונות וחסרונות: ישנן תרופות שעלולות להגביר את הסיכוי לנפילות סוכר חדות, אחרות עשויות להיות יעילות פחות ואף מסוכנות עבור מטופלים
עם אי ספיקת כליות.

עבור רוב החולים, יוצעו בשלב ראשון תרופות מקבוצת מטפורמין כגון גלוקומין® (Glucomin) וגלוקופג'® (Glucophage). קיימות גם תרופות חדשות יותר שנמצאו יעילות גם באיזון הגליקמי גם בהפחתת הסיכון לתחלואה לבבית נלווית, אשר חולי סוכרת רבים סובלים ממנה כגון בייאטה® (Byetta).

הבחירה במשטר הטיפולי עבור חולי סוכרת מסוג 2 מתבססת במידה רבה על מאפייני המטופל/ת, על המחלות הנלוות, ועל יעילותם של טיפולי עבר. חלק מהמטופלים ״יוצאים״ מאיזון עם השנים ונדרשת הוספה של תרופות
נוספות. כיום, חלק מהתרופות מגיעות בצורה משולבת בטבלייה אחת כגון ג'נואט® (JANUET).

לצד הטיפולים התרופתיים, ההמלצה הגורפת עבור חולי סוכרת מסוג 1 ו-2 גם יחד, היא להקפיד על תזונה בריאה ופעילות גופנית. אלו נמצאו קשורים להפחתת הסיכון להתפתחות סוכרת בקרב מטופלים עם מצב טרום-סוכרתי,
והם מפחיתים את הסיכוי ללקות בסיבוכים שונים לאחר התפתחות המחלה.

קיימות תרופות חדשות יותר שנמצאו יעילות גם באיזון הגליקמי גם בהפחתת הסיכון לתחלואה לבבית נלווית, אשר חולי סוכרת רבים סובלים ממנה.

4.השלב הבא

אחרי שממצים את כל קווי הטיפול – מה השלב הבא?

קיימים מספר אתגרים טיפוליים עבור חולי סוכרת, החל מזיהוי מוקדם של מצבים טרום-סוכרתיים ומניעתם ועד טיפול בסיבוכים מתקדמים של המחלה.

באמצעות טיפולים ואמצעי מדידה חדשים יכולים לשפר את האיזון הגליקמי עם פחות תופעות לוואי, ואף למנוע או לשפר חלק מסיבוכי המחלה. ניטור רציף של רמות הסוכר יכול לעזור בזיהוי אירועים סמויים של נפילות סוכר
חדות, ולספק לרופא/ה מידע רחב על רמות הסוכר המתמשכות, ובכך לשפר את רמת הדיוק של המשטר הטיפולי. ייתכן כי זהו רק קצה הקרחון של עתיד הטיפול בסוכרת.

טיפולים ואמצעי מדידה חדשים יכולים לשפר את האיזון הגליקמי עם פחות תופעות לוואי, ואף למנוע או לשפר חלק מסיבוכי המחלה – מצא את הניסוי הקליני שלך כאן.

5. מחקרים קליניים

מחקרים קליניים בישראל עבור סוכרת

פתרונות אלה נבדקים כבר היום במסגרת מחקרים קליניים במרכזים רפואיים רבים בישראל ומוצעים למטופלים ללא תשלום ותוך מעקב רפואי שוטף. ייתכן כי אחד מניסויים אלו יכול להתאים גם לך או למי מקרוביך שסובל/ת
ממחלה כרונית זו.

אנו ב-Optio מסייעים לך למצוא ניסויים קליניים פעילים שיכולים לשפר את הטיפול במחלה שלך, ובכך את איכות החיים שלך. בעזרת מילוי שאלון קצר דרך לחיצה על התאם לי ניסוי קליני, תוכלו לבדוק האם קיים ניסוי קליני
שיכול להתאים לצרכים שלכם או לעזור לכם באמצעות טיפול אחר.

במידה וימצא ניסוי מתאים, צוות Optio יקשר ביניכם ובין צוות החוקרים, כמו גם יעזור לכם להבין טוב יותר במה כרוכה ההשתתפות במחקר, מהם היתרונות והחסרונות של הניסוי, ומה נדרש מכם במהלכו, כדי שתוכלו להחליט
אם ברצונכם להשתתף בו.