בדיקת זכאות לניסיון

אסתמה

כיצד מחקרים קליניים משתלבים בטיפול באסתמה?
מחלות ריאה

החיים לצד התקפי אסתמה עלולים להיות לא פשוטים החל מהצורך להשתמש במשאף וכלה בהגבלה משמעותית בפעילות גופנית ובשגרת החיים. קרוב ל-5% מחולי האסתמה מרגישים שתסמיני המחלה משפיעים עליהם ברמה היומיומית. גם אתם מרגישים שהמחלה שלכם או של ילדיכם לא בשליטה, למרות הטיפול? מחקרים קליניים חדשים עשויים לשפר את המצב.

אסתמה היא מחלה שכיחה בקרב ילדים, אך לא רק. אמנם הימצאותה עומדת על כ-8% בקרב מתבגרים, אולם שיעור דומה נצפה גם בקרב מבוגרים צעירים. למעשה, ניתן לסבול מאסתמה בכל גיל, וקיימת עלייה חוזרת בשכיחות המחלה לקראת גילאי ה-60.

בין אם מדובר באסתמה בדרגה קלה בלבד או בתסמינים שמופיעים בתכיפות גבוהה, אסתמה מאופיינת בהתקפים של קוצר נשימה, שיעול וצפצופים בעת הנשימה. לעיתים התסמינים מופיעים בגלל טריגר ברור כמו מאמץ גופני, אוויר קר או זיהום ויראלי; לעיתים הם מוחמרים בשעות הלילה או באופן מחזורי סביב עונות השנה.

ייתכן כי חווית התקף אסתמה בעבודה או באמצע הלילה שהפריע לשגרת היום שלך. ייתכן כי נמנעת באופן אקטיבי מלצאת לטיול או אפילו להתאמן בחוץ מחשש להתקף.

השפעה של התקפי האסתמה על איכות החיים יכולה להיות משמעותית. חלק מהמטופלים חווים התקפים חמורים כל כך עד שהמשאפים בבית לא מצליחים לעזור להם והם נזקקים לטיפול רפואי מתקדם. עבור אסתמה חמורה שמשפיעה על איכות החיים, ייתכן שקווי הטיפול הקיימים כיום אינם מספיקים.

1. כמה עובדות

3 מכל 4 חולי אסתמה מאובחן
עוד לפני גיל 7.

הגורם לאסתמה הוא ככל הנראה שילוב של מאפיינים גנטיים
(תורשתיים) וסביבתיים.

מצבים רפואיים אחרים, כמו
מחלת ריפלוקס, אלרגיה והשמנת
יתר, יכולים להחריף את חומרת
האסתמה.

אסתמה חמורה מוגדרת כמחלה שדורשת טיפול משולב
בסטרואידים במינון גבוה
בשאיפה, יחד עם משאף נוסף.

אסתמה יכולה להשתפר או
להחמיר עם הזמן ובתקופות
שונות בחיים.

השפעה של התקפי האסתמה על איכות החיים יכולה להיות משמעותית. חלק מהמטופלים חווים התקפים חמורים כל כך עד
שהמשאפים בבית לא מצליחים לעזור להם והם נזקקים לטיפול רפואי מתקדם  – בדוק כאן אם אתה יכול להיות זכאי לאחד מהם

2. אבחנה

התסמינים האופייניים לאסתמה יכולים להופיע גם במחלות ריאה אחרות. כדי לדעת בוודאות כי התקפי קוצר הנשימה והצפצופים נגרמים בגלל אסתמה יש לעבור בדיקת תפקודי ריאה שנקראת ספירומטריה – בדיקה שבוחנת
את ערך תפקוד הריאות הרצוי לאדם בגיל מסוים, ומשווה אותו לתפקודי הריאות בפועל.

בבדיקה זו ניתן לראות כי קיימת מגבלה בהכנסת האוויר לריאות.

אם הודגמה חסימה בספירומטריה, השלב השני בבדיקה כולל נטילה של משאף – שמטרתו להרחיב את דרכי האוויר ואת סימפונות הריאות. בניגוד למחלות ריאות חסימתיות אחרות, חולי אסתמה יגיבו היטב להרחבת הסימפונות על ידי המשאף, כפי שיודגם בבדיקה עם עלייה בזרימת האוויר בריאות לאחר הטיפול.

בעוד שלעיתים ניתן להתחיל טיפול ניסיוני במשאפים לחולים עם תסמינים שמרמזים על אסתמה, ההמלצות הרשמיות היא לבצע בדיקת אבחנה באמצעות ספירומטריה – במיוחד עבור מקרים קשים או עבור מטופלים שאינם
מגיבים לטיפול. הספירומטריה מהווה מדד חיצוני שמעיד לא רק על קיומה של המחלה החסימתית אלא גם על חומרתה.

במקרים של אסתמה קשה לשליטה, לעיתים יש צורך בהפניה להמשך מעקב רפואי אצל רופא/ה עם מומחיות ברפואת ריאות או אלרגיה.

3. הטיפולים הקיימים

יתרונות וחסרונות

השגת שליטה על התקפי האסתמה לצד איזון המחלה לטווח הארוך הם אתגרים טיפוליים משמעותיים. חלק מהמטופלים מסתדרים עם משאפים שפועלים באופן קצר-טווח ומשמשים להקלה רגעית בעת ההתקף. משאפים אלו
מכילים חומרים פעילים שמרחיבים את דרכי האוויר ומקלים על הנשימה בהתאם. קיים משאפים שונים לשם כך ובהם ונטולין®.

עבור מטופלים עם אסתמה חמורה יותר – לרוב כזו שמצריכה שימוש תדיר במשאפים לפחות פעם-פעמיים בשבוע – ניתן להוסיף גם טיפול ארוך טווח.

מטרת הטיפול ארוך הטווח היא להפחית את התגובה הדלקתית הכרונית שמתרחשת בדרכי האוויר, שהרי היא זו שמובילה להתקפים החוזרים. לשם כך משתמשים לרוב במשאפים שמכילים סטרואידים (גלוקוקורטיקואידים).
עבור מחלה שאינה נשלטת ניתן להעלות את מינון הסטרואידים בשאיפה.

במקרים של אסתמה חמורה ניתן להוסיף משאף נוסף, או להשתמש במשאף משולב, עם חומר פעיל נוסף שנקרא אנטגוניסט ארוךטווח לקולטני בטא. מנגנון הפעולה של משאפים אלו דומה לחומר הפעיל שנמצא במשאפים
קצרי הטווח: הם מרחיבים את סימפונות הריאה, אך בניגוד למשאפים קצרי הטווח, חומרים אלו פועלים זמן רב יותר.

אסתמה שאינה מגיבה לטיפול המשולב יכולה להיות מטופלת גם בסטרואידים פומיים (בכדורים). לעיתים יש ליטול את הכדורים רק בתקופות ההחמרה, אך חלק מהמטופלים נאלצים ליטול אותם למשך זמן ארוך יותר. טיפול
ארוך טווח בסטרואידים, בפרט בנטילה פומית, כרוך בתופעות לוואי שונות שמשפיעות בין היתר על צפיפות העצם, רמות הסוכר בדם ועוד.

קיימים משאפים רבים ושונים בשוק הנבדלים זה מזה, בין היתר במינוני החומרים שנמצאים בכל אחד. התאמת המשאף ובחירת הטיפול המתאים לצורך איזון האסתמה עשויים לקחת זמן מה.

עבור מטופלים עם אסתמה בלתי נשלטת מוצעים גם טיפולים חדשים יותר, בהם תרופות אימונולוגיות שתוקפות את התהליך הדלקתי באופן ישיר דרך נוגדנים כמו Xolair® (omalizumab), נוקלה® (mepolizumab) ועוד.
תרופות אלו ניתנות בזריקה תת-עורית והן יעילות עבור כ-50% מהחולים עם אסתמה חמורה.

ספירומטריה היא בדיקה שבוחנת את ערך תפקוד הריאות הרצוי לאדם בגיל מסוים, ומשווה אותו לתפקודי
הריאות בפועל, כדי לאבחן את אסתמה.

4.השלב הבא

לאחר שמוצו כל קווי הטיפול מה השלב הבא?

בדומה למחלות כרוניות אחרות, אין טיפול מרפא לאסתמה. בשל כך, החיים לצד המחלה יכולים לכלול תקופות קלות יותר לצד החמרות משמעותיות שמקשות על חיי היומיום.

תרופות חדשות לטיפול באסתמה קשה או עמידה לטיפול מפותחות כל הזמן. כך למשל, הטיפולים האימונולוגיים שהוזכרו לעיל נכנסו כקו טיפול חדש לחולי אסתמה קשה רק בעשור האחרון.

מחקרים קליניים בחולי אסתמה ממשיכים לבחון תרופות חדשות עבור אותם חולים שלא מסתדרים עם הטיפולים הקיימים. יתכן שהתרופות הללו יכולות לעזור לך או לילדך – אשר סובלים מהתקפים חמורים ולא מצליחים
להתאזן.

מחקרים קליניים בחולי אסתמה ממשיכים לבחון תרופות חדשות עבור אותם חולים שלא מסתדרים עם הטיפולים הקיימים –
בדוק את התאמתך לניסיון כאן.

5. מחקרים קליניים

מחקרים קליניים בישראל עבור אסתמה

הטיפולים במסגרת ניסויים קליניים מתבצעים במספר מרכזים רפואיים בישראל, תוך ליווי רפואי רציף וללא צורך בתשלום. חלק גדול מהמחקרים מתמקד בטיפולים נוספים שפועלים דרך מערכת החיסון, לאחר שאלה שכבר
נמצאו בטוחים ויעילים במסגרת ניסויים קודמים במעבדה ובקבוצות קטנות יותר של מטופלים. הטיפולים הניסיוניים נבדלים זה מזה במטופלים שמתאימים להם, במרכזים הרפואיים שבהם הם מתבצעים, בתדירות הטיפול ובנתונים נוספים שהצוות שלנו ישמח להסביר לכם עליהם.

חלק גדול מהמחקרים מתמקד בטיפולים נוספים שפועלים דרך מערכת החיסון, לאחר שאלה שכבר נמצאו בטוחים ויעילים במסגרת ניסויים קודמים במעבדה ובקבוצות קטנות יותר של מטופלים. הטיפולים הניסיוניים נבדלים זה מזה במטופלים שמתאימים להם, במרכזים הרפואיים שבהם הם מתבצעים, בתדירות הטיפול ובנתונים נוספים שהצוות שלנו ישמח להסביר לכם עליהם.

בעזרת מילוי של שאלון קצר תחת הכפתור התאם לי ניסוי קליני, תוכלו לבדוק האם מתקיים בימים אלו מחקר קליני בחולי אסתמה שעשוי להתאים לכם או לילדכם.

ניתן לקרוא עוד באתר שלנו על מחקרים קליניים כדי להבין טוב יותר איך הם מתבצעים ומה הם כוללים. אם תמצאו מתאימים למחקר, הצוות שלנו וצוות המחקר יסבירו לכם על היתרונות והחסרונות שכרוכים בהשתתפות
במחקר במצב הייחודי לכם.