בדיקת זכאות לניסיון

יתרונות וחסרונות

השתתפות בניסויים קליניים: שני צידי המטבע

כמו כל החלטה בחיים, גם להחלטה להצטרף לניסויים קליניים יש יתרונות וחסרונות משלה. אספנו כמה עובדות שכדאי להכיר כדי לראות תמונה מלאה יותר.

מחקר קליני מציע לכם הזדמנות לקבל מוצר חדשני למחלה שלכם לפני כולם, אבל גם לפני שהושלמו כל שלבי האישור הרשמיים. בעוד שחלק רואים בכך הזדמנות פז לשינוי מהפכני, אחרים נוטים לחשדנות יתר בהצעה שיכולה להישמע טובה מדי כדי להיות אמיתית.

כנראה ששתי הקבוצות צודקות – לניסוי קליני יש יתרונות וחסרונות. אז לפני שאתם מקבלים החלטה על הצטרפות למחקר קליני כדאי להכיר לפחות כמה מהיתרונות והחסרונות הבולטים שלהם.

 

היתרונות

⇐  האפשרות לשנות את מהלך המחלה – התמודדות עם מחלה כרונית היא לא פשוטה. אם עברתם טיפולים שלא הצליחו או שסבלתם מתופעות לוואי, יתכן שהמחקר הקליני יעזור לכם לנהל טוב יותר את המחלה ממנה אתם סובלים (1).

לקבל מוצר חדשני ומתקדם לפני כולם – הזמן שלוקח בין המחקר הקליני לבין אישור התרופה וההגעה שלה לשוק יכול להיות ארוך ולהגיע לתקופה של שנים. הצטרפות למחקר מאפשרת לכם לקבל את המוצר בשלב מוקדם. בחלק מהמחלות, טיפול מוקדם יכול לגרום לשינוי משמעותי (2).

לקבל מוצר חדשני, ובחינם – מחקרים קליניים מתבצעים ללא עלות, כלומר – תוכלו לקבל מוצר חדשני ומתקדם בחינם. חלק מהמחקרים גם מכסים עלויות נלוות כמו נסיעות וארוחות שנקנו בזמן הניסוי.

בדיקות מקיפות ומעקב צמוד – כדי לבדוק את יעילות המוצר ואת תגובתכם אליו, צוות המחקר מבצע בדיקות רבות בעת ההצטרפות המחקר ולכל אורכו. את המחקר מנהלים מומחים רפואיים שיעקבו אחרי המצב הרפואי שלכם מקרוב (1).

תרומה לעולם הרפואה – מחקר קליני מאפשר למצוא טיפולים חדשים, יעילים ובטוחים יותר. ההשתתפות במחקר עוזרת לא רק לכם אלא גם לכל מי שסובל, או יסבול, ממחלה דומה לזו שממנה אתם סובלים.

 

החסרונות

חלוקה אקראית לקבוצות – רב הניסויים מתבצעים באמצעות חלוקת המשתתפים לקבוצות  שונות, כאשר חלק מהמשתתפים יזכו לקבל את המוצר החדש, בעוד שאחרים יקבלו פלצבו או טיפול שכבר קיים. לרוב החלוקה היא אקראית, כלומר לא אתם ולא הרופא/ה המטפל/ת יכולים לבחור לאיזו קבוצה להשתייך (1).

לא תמיד זה עובד – חשוב להיות מציאותיים ולזכור שהניסוי בודק תרופה חדשה. אמנם המחקר מתבסס על תוצאות קודמות שהראו שהיא מבטיחה – אבל ייתכן שבסוף הדרך יתגלה שהיא לא יעילה כמו שחשבו  או שהיא מובילה לשיפור חלקי בלבד (3).

תופעות לוואי אפשריות – ניסויים קליניים נועדו לראות אם המוצר יעילה, אבל גם אם היא בטוחה – כלומר, האם יש לה תופעות לוואי. אנשים שונים מגיבים בצורה שונה למוצר, ותופעות לוואי חדשות או לא צפויות עלולות להופיע (1).

יעילות כללית לא מבטיחה שיפור אישי – יכול להיות שהמוצר עצמה עובדת, אבל מכל סיבה שהיא, עבורך היא תתאים פחות מאשר לאחרים (1).

זמן, נסיעות ובדיקות נוספות – השתתפות במחקר יכולה לדרוש ממך להשקיע זמן רב יותר ממה שהתרגלת. מעקבים תכופים ובדיקות נרחבות הם תנאי הכרחי להשתתפות בחלק מהמחקרים, ואלו יכולים לגזול מכם כוחות וזמן (3).

 

ומה עם הניסוי הספציפי שלכם? לכל מחקר יתרונות וחסרונות משלו שכדאי להכיר. השירות החדשני של Optio מציע לכם מידע מקיף על הניסויים הקליניים שמתאימים לכם – מכל הזוויות. לחצו כאן כדי למלא שאלון קצר ואנחנו נחזור אליכם עם הפרטים בנוגע למחקרים שיכולים להתאים לכם.

 

(1) https://www.breastcancer.org/treatment/clinical_trials/benefits_risks

(2) https://www.cancer.ca/en/cancer-information/diagnosis-and-treatment/clinical-trials/benefits-risks-and-costs/?region=on

(3) https://www.nia.nih.gov/health/clinical-trials-benefits-risks-and-safety