בדיקת זכאות לניסיון

עובדות ומיתוסים

בין אמת לפייק ניוז: המיתוסים של הניסויים הקליניים

בימינו האתגר גדול יותר מאי פעם: קשה לדעת מהי עובדה ומהו מיתוס, או יותר נכון, ״פייק ניוז״. עולם הניסויים הקליניים גורר אחריו הרבה שאלות, תהיות ודעות קדומות. אמת או שקר? גלו בכתבה הבאה.

אם אתם שוקלים להצטרף לניסוי קליני או שהציעו לכם להשתתף באחד, בטח רצו לכם בראש פיסות מידע ששמעתם בעבר. כדי לקבל החלטה מושכלת, חשוב לדעת מה נכון ומה נגרר כמיתוס

נפוץ. אנחנו כאן כדי לעשות סדר.

 

1. אפשר להצטרף למחקר רק דרך הרופא/ה שלי וקופת החולים אליה אני שייך

מיתוס

גיוס של משתתפים למחקר קליני מתבצע כל הזמן ולא מחייב הפניה מהרופא/ה המטפל/ת וללא קשר לקופת החולים או למסלול הביטוח שהמטופל שייך אליו. עם זאת, מומלץ להתייעץ עם

גורמים רפואיים שמכירים היטב את מצבכם.

 

2. ניסוי קליני חייב להיות מפוקח

עובדה

לכל מוסד רפואי שמקיים ניסויים קליניים יש ועדת הלסינקי שמחויבת לכללים אתיים בינלאומיים.

לפני שניסוי קליני מתחיל, צוות המחקר חייב להגיש מסמכים מפורטים לוועדה. גם לאחר רישום המחקר במשרד הבריאות, הצוות מחויב להמשיך ולדווח על כל שינוי במהלך המחקר (1).

 

3. הניסוי חייב לעלות כסף

מיתוס

הטיפול שמוצע במסגרת המחקר הקליני הוא חינמי. צוות המחקר, לעיתים במימון של החברה שאחראית על פיתוח הטיפול, מספקים אותו ללא עלות למשתתפים.

במקרים מסוימים ימומנו למשתתפים חלק מהעלויות הנלוות שכרוכות במחקר, כמו למשל נסיעות לבדיקות המעקב (2).

 

4. הצוות הרפואי יתייחס אליי שונה

מיתוס

השתתפות במחקר קליני היא בחירה שלכם. הצוות הרפואי שם כדי לעזור בקבלת ההחלטה, אבל היא נשארת בידיים שלכם – בלי להשפיע על הטיפול הרפואי שתקבלו אם תבחרו לא להצטרף למחקר.

המחקר עצמו עשוי לכלול בדיקות רפואיות מקיפות יותר, תכופות יותר או מתקדמות יותר כחלק מתנאי ההשתתפות. הצוות הרפואי ילווה אתכם לכל אורך התהליך ויהיה זמין עבורכם – הוא גם מחויב לכך (1).

 

5. אחרי המחקר אפסיק לקבל את הטיפול החדש

לא מדוייק 

אם המחקר הצליח והטיפול החדש הוכח כיעיל, במקרים רבים צוות המחקר ממשיך לספק אותו למשתתפים ללא כל עלות נוספת לאחר סיום המחקר ועד לקבלת אישור לשיווק מסחרי (3).

 

6. קיים סיכוי שלא אקבל טיפול למחלה במסגרת המחקר ולכן בריאותי תיפגע

מיתוס

משתתפים במחקרים קליניים יכולים לקבל סוגים שונים של טיפול או מינונים שונים. לפעמים משווים את הטיפול החדש כפלצבו – טיפול דמה ללא חומר פעיל, אך טיפול פלצבו ניתן במקרה שבו לא קיים בשוק

טיפול מוכח אחר למחלה. בכל מקרה שבו קיים טיפול מקובל למחלה שנבדקת, תקבלו לכל הפחות את הטיפול המקובל. זה חלק מאותם כללי האתיקה שהזכרנו למעלה (4).

 

7. ניתן להצטרף ולפרוש ממחקר קליני מתי שארצה

לא מדוייק 

תקופת הגיוס של כל מחקר קליני מוגבלת בזמן, כיוון שהמחקר נתון ללוחות זמנים קפדניים. זה לא אומר שאתם חייבים להחליט מיד – ואפילו כדאי לבקש כמה ימים כדי לחשוב על ההיבטים השונים של

המחקר (1). לעומת זאת, ניתן לבטל את ההסכמה להשתתף בניסוי בכל שלב. ביטול ההשתתפות לא יפגע בטיפול שתקבלו או ביחס מהצוות הרפואי (5).

 

צוות Optio כאן בשביל לנפץ עבורכם עוד מיתוסים, לענות על שאלות נוספות ולמצוא עבורכם ניסוי קליני מתאים. צרו אתנו קשר בעזרת מילוי שאלון רפואי קצר ונוכל לספק לכם את כל המידע שתרצו לדעת.

 

(1) https://www.health.gov.il/UnitsOffice/HD/MTI/Drugs/ClinicalTrials/Documents/14_chap2.pdf

(2) https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/clinical-trials/paying

(3) https://www.novartis.com/sites/www.novartis.com/files/novartis-position-on-post-trial-access.pdf

(4) https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/clinical-trials/what-are-trials/placebo

(5) https://www.health.gov.il/UnitsOffice/HD/MTI/Dru